Vad sägs om att bulta fast 200 plastfiskar på din Volvo 244, och låta alla röra sig i takt till opera? Eller kanske bygga en myrstack uppe på taket? Allt är möjligt när amerikanska konstnärer går loss på sina bilar.
HOUSTON I lördags visade runt 250 fordonsägare upp sina kreationer i vad som sägs vara världens största konstbilsparad. Paraden gick av stapeln i innerstand i Houston och flera av bilarna som pyntats var Volvobilar.
– Volvo gör bra konstbilar, konstaterar Richard Carter, en av alla de konstnärer som underhöll de 300 000 åskådarna. Hans Volvo ställdes ut för första gången 2001. Carter menar att många väljer att använda just Volvos för att de är så starka och tåliga, men lägger också till:
– Om någon kastar något mot dig är du skyddad. Du sitter ju i en Volvo.
TEXT OCH FOTO: Tove Smeds