LISTA: Sveriges 300 mest inflytelserika på Twitter – enligt Medieakademien

I torsdags presenterade Medieakademien och Aitellu Twitterbarometern och listade Twitters tio mest inflytelserika svenskar. Ajour har nu fått hela listan som legat till grund när Aiteullu för arbetet och kan visa en topplista på de 300 svenskar med mest ”inflytande” på svenska Twitter.

”Inflytande” är ett mått som skapats av Medieakademien själva och bygger på antal följare ett twitterkonto har och antal följare dess följare har. Till sist har man också lagt in begreppet mest delade – retweetade – uppdateringar. Det är såklart inget facit, ej heller en rangordning om hur viktigt ett konto är varken för en person eller ett varumärke. Men nog så intressant.

Under framtagningen, som gjordes av Aitellu, hittade analysföretaget över 500 000 twitterkonto som bekänt sig som svenska. De siffrorna kommer fördjupas under tisdagen då kartläggningen av svenska Twitter – Twittercensus – offentliggörs.
Läs mer om Medieakademiens Twitterbarometer och kategorivinnare, men här nedan följer nu hela listan över Sveriges 300 mest ”inflytelserika” twittrare.

  1. Jonas Gardell http://twitter.com/Jonas_Gardell
  2. Soran Ismail http://twitter.com/Soranismail
  3. Mark Levengood http://twitter.com/Mark_Levengood
  4. Fredrik Wikingsson http://twitter.com/fwikingsson
  5. Alex Schulman http://twitter.com/alexschulman
  6. Carl Bildt http://twitter.com/carlbildt
  7. Gina Dirawi http://twitter.com/anaginas
  8. Timbuktu http://twitter.com/jasontimbuktu
  9. Magnus Betnér http://twitter.com/Magnusbetner
  10. Niklas Svensson http://twitter.com/niklassvensson
  11. Annika Lantz http://twitter.com/annika_lantz
  12. Robyn http://twitter.com/robynkonichiwa
  13. Adam Alsing http://twitter.com/adamalsing
  14. felix herngren http://twitter.com/flxherngren
  15. Gry Forssell http://twitter.com/GryForssell
  16. Magnus Uggla http://twitter.com/KungUggla
  17. Erik Niva http://twitter.com/ErikNiva
  18. Glenn Hysén http://twitter.com/Glenn_Hysen
  19. Anders Timell http://twitter.com/AndersTimell
  20. William M. Spetz http://twitter.com/WilliamSpetz
  21. Maria Wetterstrand http://twitter.com/M_Wetterstrand
  22. Emanuel Karlsten http://twitter.com/emanuelkarlsten
  23. Jan Gradvall http://twitter.com/jangradvall
  24. Patrick Ekwall http://twitter.com/Ekwall
  25. Leif Pagrotsky http://twitter.com/leifpagrotsky
  26. Eric Saade http://twitter.com/ericsaademusic
  27. Marcus Birro http://twitter.com/MarcusBirro
  28. Martin Kellerman http://twitter.com/kellermannen
  29. Hans Rosling http://twitter.com/HansRosling
  30. David Batra http://twitter.com/BatraDavid
  31. Fredrik Virtanen http://twitter.com/fvirtanen
  32. Peter Wolodarski http://twitter.com/pwolodarski
  33. Olof Lundh http://twitter.com/oloflundh
  34. Henrik Lundqvist http://twitter.com/HLundqvist30
  35. Fredrik Strage http://twitter.com/fredrikstrage
  36. Niklas Strömstedt http://twitter.com/poptonten
  37. Jonas Karlsson http://twitter.com/SVTKarlsson
  38. Lena Sundström http://twitter.com/LenaSundstrom
  39. Sigge Eklund http://twitter.com/sigge
  40. Viktor Barth-Kron http://twitter.com/viktorbk
  41. Isabella Löwengrip http://twitter.com/lowengrip
  42. federley http://twitter.com/federley
  43. Isobel Hadley-Kamptz http://twitter.com/isobelsverkstad
  44. Cissi Wallin http://twitter.com/cissiwallin
  45. DN Debatt http://twitter.com/DNDebatt
  46. Sofia Mirjamsdotter http://twitter.com/mymlan
  47. Steffo Törnquist http://twitter.com/SteffoTornquist
  48. Krisinformation.se http://twitter.com/krisinformation
  49. Johan Rheborg http://twitter.com/CanvisNous
  50. Lars Ohly http://twitter.com/OhlyLars
  51. Petter Alexis http://twitter.com/PetterAlexis
  52. @sweden / Peter http://twitter.com/sweden
  53. Jenny Strömstedt http://twitter.com/jennystromstedt
  54. Niklas Orrenius http://twitter.com/niklasorrenius
  55. Spotify http://twitter.com/Spotify
  56. Katrine Kielos http://twitter.com/katrinekielos
  57. YB Södermalm http://twitter.com/YB_Sodermalm
  58. Özz Nujen http://twitter.com/ozznujen
  59. Ali Esbati http://twitter.com/aliesbati
  60. Gudrun Schyman http://twitter.com/gudschy
  61. Hanna Hellquist http://twitter.com/hhellquist
  62. KristofferAppelquist http://twitter.com/appelstoffe
  63. daniel breitholtz http://twitter.com/MrBreitholtz 
  64. Kulturnyheterna SVT http://twitter.com/KULTURNYHETERNA
  65. Resumé http://twitter.com/tidningenresume
  66. Chris Härenstam http://twitter.com/SVTChris
  67. Joakim Jardenberg http://twitter.com/jocke 
  68. Niklas Wikegård http://twitter.com/wikegard 
  69. Marcus Leifby http://twitter.com/leifby
  70. andres lokko http://twitter.com/andreslokko
  71. Göran Hägglund http://twitter.com/goranhagglund
  72. Sebastian Ingrosso http://twitter.com/SebIngrosso
  73. Ebba von Sydow http://twitter.com/ebbavonsydow
  74. Expressen http://twitter.com/Expressen
  75. Lina Thomsgård http://twitter.com/LinaT
  76. Daniel Swedin http://twitter.com/danielswedin
  77. Johanna Koljonen http://twitter.com/jocxy
  78. Brit Stakston http://twitter.com/britstakston
  79. Thomas Mattsson http://twitter.com/ThomasMattsson
  80. Annie Lööf http://twitter.com/annieloof
  81. mårten andersson http://twitter.com/martenandersson
  82. Markus Persson http://twitter.com/notch
  83. Eric Rosén http://twitter.com/detljuvalivet
  84. Johanna Frändén http://twitter.com/juanitafranden
  85. Zlatan Ibrahomovic http://twitter.com/ZIbrahomovic
  86. Per Morberg http://twitter.com/permorberg
  87. Pär Lernström http://twitter.com/lernstrom
  88. SJ AB http://twitter.com/SJ_AB
  89. Jan Helin http://twitter.com/JanHelin
  90. Kawa Zolfagary http://twitter.com/Zolfagary
  91. SvD Brännpunkt http://twitter.com/SvDBrannpunkt
  92. Fredrik Backman http://twitter.com/Backmanland
  93. Birgitta Ohlsson http://twitter.com/birgittaohlsson
  94. Dilsa Demirbag-sten http://twitter.com/DilsaDSten
  95. John Guidetti http://twitter.com/superguidetti
  96. OtursOlga http://twitter.com/OtursOlga
  97. Axwell http://twitter.com/Axwell
  98. Stefan Holm http://twitter.com/scholm240
  99. Anja Pärson http://twitter.com/AnjaParson
  100. Måns Zelmerlöw http://twitter.com/manszelmerlow
  101. Medierna i SR P1 http://twitter.com/medierna
  102. SVT Nyheter http://twitter.com/svtnyheter
  103. Jessika Gedin http://twitter.com/jesged
  104. Kodjo Akolor http://twitter.com/KodjoAkolor
  105. Tilde de Paula http://twitter.com/DeTilde
  106. Calle Schulman http://twitter.com/calleschulman
  107. Robert Laul http://twitter.com/RobbieLauler
  108. Jakob Öqvist http://twitter.com/jakoboqvist
  109. SVTDebatt http://twitter.com/SVTDebatt
  110. Mona Sahlin http://twitter.com/MSahlin
  111. Camilla Läckberg http://twitter.com/camillalackberg
  112. Mats Knutson http://twitter.com/matsknutson
  113. SvDledare http://twitter.com/SvDledare
  114. Henrik Torehammar http://twitter.com/torehammar
  115. Paul Ronge http://twitter.com/paulronge
  116. Per Bjurman http://twitter.com/BjurmanPer
  117. Paolo Roberto http://twitter.com/paolorobertocom
  118. Steve Angello http://twitter.com/SteveAngello
  119. Lotta Lundgren http://twitter.com/lotsoflundgren
  120. Katerina Janouch http://twitter.com/katjanouch
  121. Martin Jönsson http://twitter.com/MJSvDKultur
  122. Ulf Bjereld http://twitter.com/UlfBjereld
  123. Karin Adelsköld http://twitter.com/karinadelskold
  124. Marko Lehtosalo http://twitter.com/markoolio123
  125. Bingo Rimér http://twitter.com/BingoRimer
  126. SVT Sport http://twitter.com/SVTSport
  127. Anna Brolin http://twitter.com/annabroli
  128. IG chefen http://twitter.com/IGchefen
  129. Kjell Häglund http://twitter.com/kjellhaglund
  130. SR Nyheter http://twitter.com/sr_nyheter
  131. Kjell Eriksson http://twitter.com/kjelleman
  132. Deeped Strandh http://twitter.com/deeped
  133. SvD.se http://twitter.com/SvDse
  134. Tim Bergling http://twitter.com/Avicii
  135. Josefin Crafoord http://twitter.com/Crafoord
  136. Karin Pettersson http://twitter.com/AB_Karin
  137. Kristoffer Triumf http://twitter.com/triumf
  138. DN Kultur http://twitter.com/DNKultur
  139. Sakine http://twitter.com/Sakine
  140. Pontus Wernbloom http://twitter.com/wernbloom
  141. Staffan Dopping http://twitter.com/staffandopping
  142. Per Sinding-Larsen http://twitter.com/sindinglarsen
  143. Jessica Almenäs http://twitter.com/JessicaAlmenas
  144. Sanna Rayman http://twitter.com/sannarayman
  145. Natalia Kazmierska http://twitter.com/Kazmierska
  146. Pernilla Wahlgren http://twitter.com/PernillaWahlgr1
  147. Karin Olsson http://twitter.com/OlssonKarin
  148. ulf malmros http://twitter.com/UMalmros
  149. Kristin Kaspersen http://twitter.com/kaspermom
  150. Pihlblad http://twitter.com/Pihlblad
  151. Mauro Scocco http://twitter.com/MisterMareng
  152. SR Ekot http://twitter.com/sr_ekot
  153. Titti Schultz http://twitter.com/tittischultz
  154. Björn Wiman http://twitter.com/_wiman
  155. Glenn Strömberg http://twitter.com/Glenn_Stromberg
  156. Johan Hilton http://twitter.com/JohanHilton
  157. Nyheter24 http://twitter.com/Nyheter24
  158. Uppdrag granskning http://twitter.com/granskning
  159. Lisa Magnusson http://twitter.com/lisamagnusson
  160. Margret Atladottir http://twitter.com/atladottir
  161. Martin Melin http://twitter.com/Martin_Melin
  162. Ulf Kristofferson http://twitter.com/U_Kristofferson
  163. Ola Wenström http://twitter.com/olawenstrom
  164. Martin Aagård http://twitter.com/MartinAagaard
  165. Nikke Lindqvist http://twitter.com/nikkelin
  166. Sydsvenskan http://twitter.com/sydsvenskan
  167. PJ Anders Linder http://twitter.com/PJSvD
  168. Medievärlden http://twitter.com/medievarlden
  169. Jonas Dahlquist http://twitter.com/jonas_dahlquist
  170. Per Schlingmann http://twitter.com/perschlingmann
  171. Noterad http://twitter.com/Noterad
  172. Expressen Kultur http://twitter.com/ExpressenKultur
  173. Babben Larsson http://twitter.com/BabbenLarsson
  174. Miljöpartiet http://twitter.com/miljopartiet
  175. Cherin Awad http://twitter.com/Cherin_awad
  176. Leif Boork http://twitter.com/LBoork
  177. Socialdemokraterna http://twitter.com/socialdemokrat
  178. Drottning Silvia ♔ http://twitter.com/DrottningSilwia
  179. Cimon Lundberg http://twitter.com/cimonlundberg
  180. Nyhetsmorgon http://twitter.com/Nyhetsmorgon
  181. Carina Berg http://twitter.com/carinaberg1
  182. Emma S. Wiklund http://twitter.com/emmaofstockholm
  183. Sofia Arkelsten http://twitter.com/Arkelsten
  184. Hanna Fahl http://twitter.com/hfah
  185. Fredrik Lyreskog http://twitter.com/lyreskog
  186. Helle Klein http://twitter.com/HelleKlein
  187. PM Nilsson http://twitter.com/NewsmillPM
  188. Veronica Palm http://twitter.com/veronicapalm
  189. Johan Norberg http://twitter.com/johanknorberg
  190. Expo Idag http://twitter.com/ExpoIdag
  191. Kent http://twitter.com/KentTheBand
  192. Expressen ledare http://twitter.com/ExpressenLedare
  193. Dagens Arena http://twitter.com/DagensArena
  194. feber http://twitter.com/feber
  195. Michael Nyqvist http://twitter.com/MickeNyqvist
  196. Markus Larsson http://twitter.com/Markylarsson
  197. Danny Saucedo http://twitter.com/Danny5ausedo
  198. Clara http://twitter.com/glasklart
  199. Rebecca & Fiona http://twitter.com/RebeccaFiona
  200. Parisa Amiri http://twitter.com/parisaamiri
  201. Unni Drougge http://twitter.com/unnidrougge
  202. Hasse Brontén http://twitter.com/hassebronten
  203. martin björk http://twitter.com/martinbjork
  204. Kikki Danielsson http://twitter.com/KikkiDee
  205. Ametist Azordegan http://twitter.com/ametistametist
  206. Eva Dahlgren http://twitter.com/evgud
  207. Anna-Karin Hatt http://twitter.com/annakarin_hatt
  208. Marie Lehmann http://twitter.com/svtlehmann
  209. Stina Wollter http://twitter.com/stinawollter
  210. Bojan Djordjic http://twitter.com/BojanDjordjic7
  211. Makthavare.se http://twitter.com/makthavare
  212. Aftonbladet Ledare http://twitter.com/bladetledare
  213. Nina Hemmingsson http://twitter.com/ninahemmingsson
  214. Jonna Bergh http://twitter.com/JonnaBergh
  215. Emma Gray Munthe http://twitter.com/GrayMunthe
  216. ElinGrelssonAlmestad http://twitter.com/elingrelssonalm
  217. Karin Hübinette http://twitter.com/KarinHubinette
  218. Mans Moller http://twitter.com/MansMoller
  219. Nya Moderaterna http://twitter.com/nya_moderaterna
  220. Amanda Schulman http://twitter.com/amandawidell
  221. Oisín Cantwell http://twitter.com/oisincantwell
  222. Martina Thun http://twitter.com/martinathun
  223. DN På stan http://twitter.com/dn_pastan
  224. Rickard Olsson http://twitter.com/enRickardOlsson
  225. Martin Gelin http://twitter.com/M_Gelin
  226. Kulturnytt i P1 http://twitter.com/kulturnytt
  227. Aftonbladet Debatt http://twitter.com/ABDebatt
  228. Jerry Silfwer http://twitter.com/DoktorSpinn
  229. Patrik Sjöberg http://twitter.com/Patrik242
  230. X Factor Sverige http://twitter.com/XFactorSverige
  231. Hanna Fridén http://twitter.com/HannaFriden
  232. Nöjesguiden http://twitter.com/nojesguiden
  233. Edward af Sillén http://twitter.com/EdwardafSillen
  234. Richard Herrey http://twitter.com/RichardHerrey
  235. Ulrik Munther http://twitter.com/muntherulrik
  236. Björn af Kleen http://twitter.com/bjornafkleen 
  237. Jesper Hussfelt http://twitter.com/Jeppehus 
  238. Thomas Järvheden http://twitter.com/ThomasJarvheden
  239. Riksdag Departement http://twitter.com/riksdagdep
  240. 1D Sony Music Sweden http://twitter.com/1DSonyMusicSE
  241. Hans Wiklund http://twitter.com/HWiklund
  242. Katrin Zytomierska http://twitter.com/KatrinZ
  243. Annika Lidne http://twitter.com/annika
  244. Musikhjälpen http://twitter.com/musikhjalpen
  245. Jesper Börjesson http://twitter.com/JesperBrjesson
  246. Margit Silberstein http://twitter.com/margitsilber
  247. Sarah Dawn Finer http://twitter.com/sdfiner
  248. Martin Mutumba http://twitter.com/MartinMutumba
  249. SVT Play http://twitter.com/svtplay
  250. peter apelgren http://twitter.com/skinntrumpet
  251. Sanny Lindström http://twitter.com/Sannylindstrom
  252. Polisen Stockholm http://twitter.com/polisen_sthlm
  253. Nanna Johansson http://twitter.com/Dom_tvingar_mig
  254. Fokus Redaktion http://twitter.com/FokusRedaktion 
  255. Peter Sunde http://twitter.com/brokep
  256. Helena Sandklef http://twitter.com/helenasandklef 
  257. Kakan Hermansson http://twitter.com/kakancookiejar
  258. Martin Schibbye http://twitter.com/martinschibbye 
  259. Åsa Romson http://twitter.com/asaromson
  260. Lotta Bromé http://twitter.com/lottabrome
  261. Per Texas Johansson http://twitter.com/TexasJohansson
  262. Politikerbloggen http://twitter.com/PolBlogg
  263. Maria Abrahamsson http://twitter.com/M_Abrahamsson
  264. Johan Lange http://twitter.com/JohanLange
  265. P3 Nyheter http://twitter.com/P3Nyheter
  266. Johan Svensson http://twitter.com/MrMadhawk
  267. Marit Bergman http://twitter.com/maritbergman
  268. Edward Blom http://twitter.com/Edward_Blom
  269. Karolina Ramqvist http://twitter.com/Ramqvist
  270. Språkrådet http://twitter.com/Sprakradgivning
  271. Sonja Abrahamsson http://twitter.com/hejsonja
  272. Andreas Kleerup http://twitter.com/kleerup
  273. Lady Dahmer http://twitter.com/ladydahmer
  274. Carolina Neurath http://twitter.com/carolinaneurath
  275. Feministerna (Fi) http://twitter.com/Feministerna
  276. TV4Nyheterna http://twitter.com/Nyheterna
  277. P1 Morgon http://twitter.com/SR_P1morgon 
  278. Filip Hammar http://twitter.com/larsfiliphammar
  279. Alliansfritt Sverige http://twitter.com/alliansfritt
  280. Calle Philip http://twitter.com/PrinsCarlPhilip
  281. Göteborgs-Posten http://twitter.com/GoteborgsPosten
  282. David Sundin http://twitter.com/davidsundin 
  283. Svenskt Näringsliv http://twitter.com/svenaringsliv
  284. Henok Goitom http://twitter.com/Henok_Goitom
  285. Quetzala Blanco http://twitter.com/Quetzala
  286. Tidskriften Bang http://twitter.com/TidskriftenBang
  287. Stig-Björn Ljunggren http://twitter.com/stikkanlj 
  288. Johanna Garå http://twitter.com/johannagara
  289. Centerpartiet http://twitter.com/Centerpartiet 
  290. Kenza Zouiten http://twitter.com/zouitenk
  291. Jonas Olsson http://twitter.com/J_OlssonViasat
  292. Hannah Widell http://twitter.com/hannahwidell 
  293. alexandra pascalidou http://twitter.com/pascalidou
  294. Jonas Inde http://twitter.com/JonasInde 
  295. cecilia udden http://twitter.com/ceciliauddenm
  296. Gabriel Landeskog http://twitter.com/GabeLandeskog92
  297. Jimmie Åkesson http://twitter.com/jimmieakesson 
  298. Petra Marklund http://twitter.com/iamSeptember
  299. Folkpartiet http://twitter.com/folkpartiet
  300. Daniel Ek http://twitter.com/eldsjal